Ege Bilişim Zirvesi 2022

1 Nisan 2022

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Ege Bilişim Zirvesi, MCBÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının MCBÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Bora Canbula, MCBÜ Bilişim Topluluğu Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi M. Özhan Kalaç, MCBÜ Bilişim Topluluğu Başkanı Zakire Çınar, TBD Genç İzmir Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Tahir tarafından yapıldığı zirvede katılımcılar; dijital oyun, yazılımda evrimleşme, yapay zekâ gibi konularda Türkiye’nin önde gelen temsilcilerinin konferanslarını dinleyerek onlarla tanışma ve sohbet etme imkânı buldu. Ayrıca etkinlik süresince gerçekleştirilen sürpriz çekilişlerle katılımcılara çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu Ege Bilişim Zirvesi etkinlikleri ile Ege bölgesindeki üniversitelerin bilgisayar ve yazılım bölümlerinde öğrenim görmekte olan öğrenciler başta olmak üzere bilişime gönül veren tüm öğrencilerin sektörün önde kişileri ile bir araya gelmeleri amaçlanırken davetli konuşmacılar iş ve yaşam deneyimlerini katılımcılarla paylaşarak kariyer planlaması yapmakta olan öğrencilere yardımcı oldu.  

Etkinliğe katılmış olan herkese farklı fikirlerin kapılarını aralayan konuşmacılar; Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuğba Özacar, Dokuz Eylül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Alp Kut, Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Osman Ünalır Öztürk, İzmir Bakırçay Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kılınç, İstinye Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Özdemir, Türkiye Oyun Geliştiriciler Derneği Başkanı Backpack Games Kurucusu Ali Erkin, Doğuş Teknoloji’den Burak Selim Şenyurt, VBT Bilgi Teknolojileri Bora Kaşmer ve Bro3 Games Co-Founder- Digitoy Games’den Can Erçelebi oldu.

Zirve’de yer alan bilişim topluluk ve kulüpleri ise şunlardı; MCBÜ Bilişim Topluluğu, İzmir Bakırçay Üniversitesi Yapay Zekâ Topluluğu, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Yapay Zekâ Topluluğu, Balıkesir Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Sistemleri Topluluğu, TBD Genç İzmir Temsilciliği, Manisa TOBB Bülent Koşmaz Fen Lisesi Teknolojik İnovasyon Kulübü ile Akhisar Zeynep Gülin Öngör Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.